Krajina v krajině

 

Na začátku byla plochá louka v klidné boční ulici a rozestavěný dům s podezdívkami plotů. Dané bylo jen to, že na terasu naváže velké koupací jezero. Výhled západním směrem krásný, jižním špatný, na východ loučka a za ní silnice. Výkopky ze základů, z jezera a dešťových jímek se přeměnily v citlivě modelovanou mikrokrajinu.

Majitelé i s velkými dětmi sepsali své seznamy rostlin, které se jim líbí. Společně jsme se zamýšleli nad rozvržením ploch a kostrou ze stromů, debatovali jsme nad charakterem jednotlivých partií. Spolu s majitelkou a se zahradníkem jsme jeli vybírat kameny do lomu v zapomenutém kraji středních Čech, vybírali dřeviny v německých školkách Lorberg.

Principy zahrady jsou estetika, pohodlí a ohleduplnost k prostředí. Kostru kompozice tvoří dřeviny domácího původu, doplněné zahradními druhy dřevin, travin a trvalek. Jedlé druhy jsou namíchané mezi okrasné. Část trávníků je intenzivních, část lučních. Jezero se povedlo dokonale. Díky biologické filtraci a bohatému sortimentu vodních a bahenních rostlin čisté, i když v něm žijí ryby a spousta žab. Voda a květy přitahují ptáky, motýli a další užitečné živočichy. Vodu z domu a zpevněných ploch jímáme do dešťové jímky a dešťového záhonu vedle garáže, takže žádná neodtéká bez užitku pryč. V horkých dnech osvěžuje prostředí mlžící systém: mlha navíc v bezvětří vytváří mystickou atmosféru.

Foto: autorka a Tereza Vlasáková